- kategoria:
- Wrocław
Recyklingowe kapsuły czasu zakpane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 118
W piątek 16.11.2012 r. w godz. 12:00 – 14:00 w okolicach ul. Latawcowej nr 2-4, pracownicy WPO ALBA S.A. we współpracy z artystką Gabrielą Kowalską specjalizującą się w tworzeniu sztuki recyklingowej przeprowadzili warsztaty ekologiczne dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Zwieńczeniem warsztatów było zakopanie recyklingowych kapsuł czasu – tzw. re-wizjerów. Przedsięwzięciu patronuje Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Akcja prowadzona jest w ramach projektu segreguj.wroc.pl.
Akcja zakopywania re-wizjerów poprzedzona była lekcjami ekologicznymi prowadzonymi przez pracowników WPO ALBA S.A. w szkole Podstawowej nr 118 we Wrocławiu. W dniu warsztatów dzieci wraz z opiekunami stawiły się punktualnie o godzinie 12:00. Prowadząca warsztaty artystka – Pani Gabriela Kowalska opowiedziała uczestnikom o zadaniu z jakim miały się zmierzyć – było nim stworzenie z odpadów z tworzyw, szkła, papieru oraz z odpadów biodegradowalnych miniaturowego świata, który następnie zamknięty będzie w kapsułach czasu. Tak powstało 5 kompozycji. Cztery z nich wykonano tylko z wykorzystaniem odpadów z tworzyw, papieru, szkła i odpadów biodegradowalnych. Oprócz wartości estetycznych mają one także funkcję edukacyjną – będą przypominać mieszkańcom jakie odpady należy wrzucać do pojemników na poszczególne surowce. Piąty re-wizjer dzieci wykonały z wszystkich przyniesionych przez siebie rodzajów odpadów i stanowi on ilustrację tego jak nie należy postępować z odpadami. Wszystkie kapsuły zostały zamontowane na stałe, a recyklingowe dzieła sztuki szczelnie zamknięto w nich przykrywając wieczkami pochodzącymi z odzysku – starymi drzwiczki od pralek. Uczniowie chętnie uczestniczyli w warsztatach i zaskakiwali szczegółową wiedzą na temat zasad segregacji odpadów.Dzięki lampkom solarnym zamontowanym wewnątrz re-wizjerów mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej "Szóstka" mogą obserwować proces rozkładu odpadów nawet w godzinach wieczornych. Po kilku tygodniach kompozycja z odpadów bidegradowalnych będzie już w daleko posuniętej fazie rozkładu. Niestety nie można powiedzieć tego samego o pozostałych kompozycjach. Papier ulegnie całkowitemu rozkładowi po kilkunastu tygodniach. W wypadku tworzyw i szkła będzie to od kilkuset do kilku tysięcy lat.
Mamy nadzieję, że takie unaocznienie problemu jaki powstaje z odpadami, kiedy nie są one w prawidłowy sposób segregowane u źródła, bardziej zmotywuje mieszkańców do segregacji i czynnego uczestnictwa w projekcie "Ustawa w pigułce" prowadzonego wspólnie przez WPO ALBA S.A. oraz SM "Szóstka" pod patronatem Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego we Wrocławiu (segreguj.wroc.pl).